HAYDİ BİRLİKTE
ÇALIŞALIM
Menü

Dondurarak Kurutma Makinesi

Meyve-sebze, çay-kahve, et ve deniz ürünleri gibi gıdaların yüksek hacimde sürekli işlenmesi için tasarlanmıştır.

Tamamen otomatiktir ve devamlı işletim için minimum sayıda personel gerektirir. Bütün hareket ve proses parametreleri dikkatlice kontrol edilmekte, izlenmekte ve kaydedilmektedir.

Kabin, vakum altında çalışmak üzere tasarlanmış silindirik bir oda şeklindedir.

Ürün hazırlanır, mükemmel dondurarak kurutma için her tepsi üzerinde doğru hacmi sağlamak için her şey tartılır ve dondurarak kurutma makinesine yüklenmek üzere tepsilere dizilir. Tepsiler, etkili bir hava kilidi sistemi bulunan makineye yerleştirilir. Makine ilk olarak tepsideki gıdaları kabinin en alt kısmında bulunan kondansör yoğunlaştırıcı ile -40 ila -50C arasında dondurur. Kabin içi basınç tamamen düşene kadar vakumlandıktan sonra ürün tepsilerinin arasında bulunan ve tepsilere doğrudan teması olmayan ısıtıcı plakalar üzerindeki sıcaklık, işlenecek olan ürünün türü, kompozisyonu ve su içeriğine uygun olarak ayarlanır. Isıtma plakaları anotlanmış paslanmaz çelik malzemeden yapılmıştır. Gıdaya uygunluğu açısından ısıtma plakaları içerisinde dolaşacak olan Glikol, ürüne etkili bir ısı transferi sağlamak için sistem içinde devridaim yapar. Bu, radyasyon ile gerçekleşir. Glikol sıcaklığı, optimum evaporasyon turları elde etmek ve ürünlerin aşırı ısınmasını önlemek için dondurarak kurutma prosesi esnasında düzenlenebilmektedir.

Süblimleşmiş su buharı kabin içerisindeki en soğuk alan olan kondansör yoğunlaştırıcıya doğru yönelir ve su buharı kondansör üzerinde tekrar buz haline gelir.

Dondurularak kurutma işlemi bittikten sonra kabin içerisindeki basınç dengelenir ve kabin kapağı açılıp ürün tepsileri kabinden çıkarılır. Dondurarak kuruyan ürünler paketleme bölümüne aktarılır. Kabinden tepsiler çıkarıldıktan sonar kondansör yoğunlaştırıcıya bu kez buzları çözmek için sıcak sıvı verilir. Kondansörden bu sayede ayrılan buzlar kabin zemininden dışarıya atılır ve bir sonraki işlem için makine tekrar hazır duruma getirilir.

Görseller

Güvenlik Kodu